Szkołę prowadzi
Powiat Mikołowski
znajdź nas na
Facebooku
dodane 21 październik 2015r., godz.: 22:56 przez Administrator

Hodowcy koni na torze wyścigów konnych Wrocław - Partynice Wydrukuj

 "To zachwycające- oglądać dwa, a niekiedy więcej najpiękniejszych zwierząt świata walczących o zwycięstwo, poruszających każdym mięśniem i ścięgnem, by zdobyć nagrodę i osiągnąć cel! To zachwycające - obserwować umiejętności i zachowanie jeźdźców, rozróżnianych po barwach: bieli, błękicie, zieleni, czerwieni, czy żółci, niekiedy używających ostróg lub bata, czasem ściągających wodze, by dodać [wierzchowcom] energii i odwagi."

Lord Bath, O wyścigach w Newmarket Heath ("The World", tom.I,nr 17, 1753r.) 

Wyścigi konne to sport polegający na bezpośrednim współzawodnictwie dwóch lub więcej dosiadających koni jeźdźców na określonym dystansie.

            W wyścigach konnych biorą udział konie różnych ras, w szczególności konie pełnej krwi angielskiej (potocznie zwane folblutami), poza tym na torach możemy spotkać konie czystej krwi arabskiej, konie półkrwi oraz kłusaki. Zawody odbywają się na torach wyścigowych - hipodromach. Konie są dosiadane przez doświadczonych jeźdźców- zwanych dżokejami. Muszą oni być niewysocy i o niskiej wadze. Podczas wyścigów często urządzane są zakłady pieniężne.
W Polsce wyścigi konne są obecnie rozgrywane w Warszawie (Służewiec), we Wrocławiu (Partynice), w Sopocie (Hipodrom Sopot).

            Dnia 19 października 2015 roku uczniowie Zespołu szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach kształcący się w zawodzie technik hodowca koni mieli okazję zwiedzić Tor Wyścigów Konnych we Wrocławiu - Partynicach.

            Zajęcia na Torze poprowadził dla nas specjalista ds. wyścigów konnych p. Piotr Pękala. Opowiadał m. in.: o organizacji zawodów, o historii Partynic, o tym jak zostać dżokejem, o koniach biorących udział w gonitwach i o ich utrzymaniu, o zasadach rozgrywania gonitw, oraz o systemach selekcji.

            Największe zainteresowanie młodzieży wzbudził trening Wrocławskiej Straży Miejskiej. Po treningu, dzięki uprzejmości Strażników, mieliśmy okazję dowiedzieć się jakie cechy muszą mieć konie wykorzystywane przez służby mundurowe, na czym polega ich trening, co się dzieję z końmi po przejściu "na emeryturę".

            Ostatnim punktem naszej wycieczki był udział w aukcji koni pełnej krwi angielskiej, która tego dnia odbywała się na Partynicach. 

            Więcej informacji na temat toru Partynice oraz wyścigów konnych znajdą Państwo na stronie: http://www.torpartynice.pl/.

                                                                                             mgr inż. Anna Łukaszek,
                                                                                nauczycielka w ZSP Ornontowice

 

Załączone zdjęcia:

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach
Wszelkie prawa do materiałów na tej stronie zastrzeżone
Projekt i wykonanie: Fonet & pkwiecien.pl

Zanotowaliśmy już
2076685
odwiedzin!